^Na górę
  
  
  
Get Adobe Flash player

Adaptacja dziecka

b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci_2020-21_dzieci.jpgSzanowni Rodzice 3-latków
 
Adaptacja przedszkolna to trudny proces, który wiele wymaga od wszystkich zainteresowanych stron. Każda zmiana w życiu wywołuje niepokój i niepewność, a w chwili obecnej sytuacja jest wyjątkowa – realia w sytuacji trwającej epidemii COVID – 19.
Utrzymujemy zasadę nie przynoszenia do przedszkola żadnych zabawek i gadżetów. Wyjątek stanowią dzieci nowo przyjęte, które rodzic może wyposażyć w ulubioną maskotkę w okresie adaptacji. O zakończeniu okresu adaptacji decyduje nauczyciel prowadzący grupę. Zabawka, którą dziecko przynosi do grupy musi być codziennie zabrana do domu celem dezynfekcji. W szafkach dzieci obowiązuje zakaz przechowywania żywności oraz napojów (dzieci mają zapewniony dostęp do wody w sali).
 
RADY NA PIERWSZE DNI W PRZEDSZKOLU
Rodzicu,
 
o stosuj w przedszkolu krótkie pożegnania,
o nie okazuj dziecku własnych rozterek zostawiając je w przedszkolu, (przekazujesz mu wtedy swoje lęki),
o przygotuj dla dziecka wygodny strój do samodzielnego ubierania, który można pobrudzić,
o nie wyręczaj dziecka nawet, gdyby wykonywało określone czynności niezdarnie i długo,
o jeśli dziecko przy pożegnaniu z mamą płacze, postaraj się, żeby przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola tata (rozstanie z nim jest często mniej bolesne),
o stopniowo, wraz z rosnącą gotowością dziecka do pozostawania w przedszkolu przedłużaj jego czas pobytu w placówce,
o pozostaw w szafce w szatni dodatkowe ubrania, uprzedź dziecko, że gdy pobrudzi lub zmoczy ubranie, może przebrać się w czyste. Jeśli dziecko zabrudzi ubranie nie miej do niego pretensji i staraj się nie krytykować dziecka,
o w rozmowach o przedszkolu staraj się podkreślać jego dobre strony, ale nie odbieraj dziecku prawa do własnej oceny życia przedszkolnego. Dobrze jest pozwolić dziecku się wyżalić, wysłuchać jego relacji, podtrzymać je na duchu.
o warto też rozpoznać trudne sytuacje i podkreślać, że podczas nieobecności mamy/taty dziecko powinno szukać pomocy u swoich pań.
Copyright © 2013. KIDS ScHO0L Rights Reserved.